Що відбувається після комунікації заяви?
Комунікація – це повідомлення Уряду держави-відповідача про заяву. Після комунікації заяви урядові-відповідачеві подальше спілкування Суду зі сторонами по справі, а також усі подання сторін надаються англійською або французькою мовами, якщо Голова Палати, яка розглядає справу, не надасть сторонам дозвіл продовжувати використовувати офіційну мову держави-відповідача.
З моменту комунікації представництво заявника адвокатом або «будь-якою іншою особою, погодженою Головою Палати», є обов’язковою, якщо Голова Палати не вирішить інакше. Адвокат, інша особа, що представляє заявника, або заявник, якщо йому надано дозвіл представляти самого себе, повинні мати достатнє розуміння однієї з офіційних мов Суду. Якщо така особа не має достатнього розуміння однієї з мов Суду, Голова Палати може надати їй дозвіл на використання однієї з офіційних мов держав-учасниць.
Усі письмові подання сторін повинні робитися протягом строків, встановлених Головою Палати (вони зазначаються у відповідних листах Секретаріату Суду). Якщо такі подання були зроблені поза встановленими строками, вони не включаються до справи, якщо Голова Палати не вирішить інакше.
Якщо сторона з тих чи інших підстав не встигає надати письмове подання до Суду протягом встановленого ним строку, вона повинна якомога раніше до закінчення такого строку подати до Суду клопотання про його продовження. Датою відправлення подання є офіційна дата його відправлення (поштовий штемпель); якщо такого немає, то датою подання вважається дата отримання Судом подання.
Після комунікації заяви держава, громадянином якої є заявник (якщо це не держава-відповідач), будь-яка інша держава-член Ради Європи, Уповноважений Ради Європи з прав людини та будь-яка інша зацікавлена фізична або юридична особа можуть взяти участь у справі в якості третьої сторони та надати письмові зауваження та/або взяти участь у слуханні справи.
Палата може або на прохання сторін або за своєю власною ініціативою об’єднати дві або більше справи.
При повідомленні («комунікації») про заяву уряду-відповідача палата може прийняти рішення про одночасний розгляд прийнятності та суті справи. Також сторони запрошуються висловити свою позицію щодо дружнього врегулювання справи. Якщо дружнього врегулювання або іншого рішення не було досягнуто, і якщо палата переконана, у світлі подань сторін, що заява є прийнятною та готовою для прийняття рішення по суті, вона невідкладно постановляє рішення, включаючи і своє рішення щодо питань прийнятності (якщо вона раніше вже не розглянула в окремій ухвалі останні питання).
За власною ініціативою або за клопотанням сторін палата може вирішити провести слухання по суті справи, якщо вона вважає це необхідним. Слухання, як правило, є публічними, за деякими виключеннями.
Палата може заслухати свідків, експертів або будь-яку іншу особу, чиї свідчення можуть допомогти їй у виконанні своїх функцій, зробити запит до певної особи або установи щодо надання письмового експертного висновку або ж відрядити делегацію (членів палати або інших членів Суду) для проведення розслідування на місці.