Сайт працює у тестовому режимі

28 Серпня 2021

УРОК ПРАВОВОЇ ОБІЗНАНОСТІ: ЯК ДІЯТИ У ВИПАДКАХ ПОШУКІВ ЗНИКЛИХ ЛЮДЕЙ?

День зниклих безвісти встановлено згідно з резолюцією Генеральної Асамблеї ООН 65/209 від 21 грудня 2010 року, за активної підтримки міжнародних правозахисних організацій та Міжнародного Комітету Червоного Хреста.

Щороку 30 серпня Міжнародний комітет Червоного Хреста нагадує світовій спільноті, що право родичів людей, які зникли безвісти знати про долю близьких – це одне з головних положень міжнародного гуманітарного права і прав людини. Воно діє незалежно від того, коли і за яких обставин людина зникла безвісти.

За останні роки у понад 80-ти державах світу жертвами насильницького зникнення стали понад 50 тис. людей. Відчуття цілковитої беззахисності стає притаманним не лише жертві чи її близьким родичам, але й накладає відбиток на все суспільство.

17 червня 2015 року Україна приєдналася до Міжнародної конвенції про захист усіх осіб від насильницьких зникнень (надалі − Конвенція) і зобов’язана дотримуватися її положень.

Відповідно до статті 2 Конвенції насильницьким зникненням уважається арешт, затримання, викрадення чи позбавлення волі в будь-якій іншій формі представниками держави чи особами або групами осіб, які діють з дозволу, за підтримки чи за згодою держави, при подальшій відмові визнати факт позбавлення волі або приховування даних про долю чи місцезнаходження зниклої особи, унаслідок чого цю особу залишено без захисту закону. Жодні виключні обставини, якими б вони не були, чи то стан війни або загроза війни, внутрішня політична нестабільність чи інший надзвичайний стан, не можуть слугувати виправданням насильницького зникнення (частина друга статті 1 Конвенції).

         Як же діяти у випадках пошуків зниклих людей?

Заява про розшук особи, зниклої безвісти за зазначених вище обставин, подається до відповідного територіального органу Національної поліції України родичем такої особи, представником військового формування, органом державної влади, органом місцевого самоврядування, об’єднанням громадян або будь-якою іншою особою, якій стало відомо про зникнення, а також Комісією, якщо зазначені особи звернулися до неї з повідомленням про зникнення особи.

У заяві про розшук особи, зниклої безвісти, зазначається інформація, що може сприяти розшуку такої особи.

На підставі інформації, отриманої від Національної поліції України, Комісія надає висновок про місцеперебування особи, зниклої безвісти, або особи, зниклої безвісти за особливих обставин, місце поховання чи місцезнаходження останків такої особи та не пізніше ніж у триденний строк з дня затвердження висновку направляє його заявнику.

         Декілька практичних порад, як не стати жертвою насильницького зникнення:

– обов’язково попереджайте рідних про місце та час свого актуального місця перебування, якщо це можливо, домовтеся, щоб пізно ввечері хтось зустрів вас;

– не створюйте провокаційної зовнішності, сховайте ланцюжки, великі сережки, прикраси, смартфон;

– тримайтеся подалі від малолюдних та небезпечних місць;

– оминайте також арки, підземні переходи, темні двори;

– якщо Вас хтось переслідує – кричіть! Не бійтеся незручних ситуацій, краще перестрахуватись!

– у разі виникнення загрози, стукайте у двері та вікна магазинів і квартир, розташованих у доступному місці!

 

         БЕРЕЖІТЬ СЕБЕ ТА СВОЇХ БЛИЗЬКИХ!