Сайт працює у тестовому режимі

13 Квітня 2023

УКЛАДАННЯ ШЛЮБУ В УМОВАХ ВІЙНИ: ВСЕ ЩО ТРЕБА ЗНАТИ

Знакові події в житті такі, як одруження, навіть в найскладніші часи залишаються орієнтиром для українців у прагненні до щасливого майбутнього.

Реєстрація шлюбів належить до повноважень органів юстиції. Варто зазначити, що в умовах повномасштабної війни послуги у сфері державної реєстрації актів цивільного стану зазнали певних змін, проте як завжди максимально орієнтовані на потреби громадян та адаптовані до сьогоднішніх реалій.

Так, українці мають можливість одружитися в день подачі заяви, звернувшись до будь-якого відділу ДРАЦС. Підставою для цього є частина 2 статті 32 Сімейного кодексу України, яка передбачає скорочення термінів одруження у разі, якщо є безпосередня загроза для життя нареченого або нареченої.

За словами керівника Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Ірини СВИСТУН, на час дії воєнного стану дещо змінено й порядок одруження у випадках, коли один із наречених є військовослужбовцем.

Зокрема Постанова Кабінету Міністрів України від 7 березня 2022 року №213 «Деякі питання державної реєстрації шлюбу в умовах воєнного стану» визначає, що державна реєстрація шлюбів, коли один із наречених є військовослужбовцем, може проводитися відділами ДРАЦС без особистої присутності такого нареченого (нареченої). У такому випадку заява про державну реєстрацію шлюбу подається безпосередньому командиру, який засвідчує справжність підпису на відповідній заяві та забезпечує її передачу до відділу.

Крім того, безпосередній командир військовослужбовця також може засвідчувати укладання шлюбу захисника відповідним актом та скріпленою гербовою печаткою військового формування. До речі, такий акт може складатися без особистої присутності одного чи обох наречених з використанням доступних засобів відеозв’язку з тим із наречених, хто відсутній, або з обома відсутніми нареченими.

Разом з тим, Міністерством юстиції України спільно з Міністерством цифрової трансформації України був реалізований онлайн-сервіс подачі заяви на одруження через портал ДІЯ.

Відтак, наречені можуть обрати місце, час та формат проведення церемонії в онлайн-режимі.

Для цього молодятам необхідно:

1) мати електронний цифровий підпис;

2) авторизуватися на порталі Дія та перейти у розділ «Сім’я»;

3) обрати послугу «Заява про шлюб»;

4) заповнити заяву та обрати час і місце реєстрації;

5) сплатити адміністративний збір;

6) підписати заяву електронним підписом;

7) щоб наречений/наречена авторизувалися у своєму кабінеті на порталі,   перейшовши на заяву за посиланням з пошти та підписавши її електронним підписом.

Після цього працівниками обраного відділу ДРАЦС направлять відповідь та деталі щодо церемонії на електронну пошту. Молодятам після подачі заяви потрібно буде лише з’явитися з відповідним відділом ДРАЦС у день одруження.

Нагадаємо, що в умовах воєнного стану послуги у сфері державної реєстрації актів цивільного стану надаються за принципом екстериторіальності. Це означає, що прив’язки до конкретного відділу наразі немає.