Сайт працює у тестовому режимі

29 Листопада 2022

ПРАВОВИЙ ЕТИКЕТ ВРУЧЕННЯ ДЕЯКИХ ПОДАРУНКІВ: ОСОБЛИВОСТІ ТА ЗАБОРОНИ

Не кожен подарунок можна передати просто з рук в руки, додавши лише слова привітання. Щоб дарування деяких речей було правочинним, необхідно також укласти письмовий договір, а за необхідності – ще й посвідчити його у нотаріуса.

Як зазначила Ірина СВИСТУН, очільниця Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, словесної домовленості достатньо лише, якщо в дар передаються речі особистого користування та побутового призначення, а нотаріального посвідчення потребують договори, де предметом є:
✅ нерухомість;
✅ валютні цінності, які перевищують п’ятдесятикратний розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.

Письмова форма угоди також важлива для договору дарування майнового права та для договору дарування з обов’язком передати дарунок у майбутньому. У разі порушення цього правила правочин стане нікчемним. Ця ж вимога стосується й безоплатної передачі рухомих речей, які мають особливу цінність. Передання її за усним договором є правомірним, якщо суд не встановить, що обдаровуваний заволодів нею незаконно.

Разом з тим, окремої уваги потребують подарунки, котрі не можуть бути предметом договору дарування. До цього переліку відносяться речі, вилучені з цивільного обороту, а саме:
✅ зброя, боєприпаси (крім мисливської, спортивної та пневматичної зброї, і боєприпасів до них, що придбають з дозволу органів внутрішніх справ);
✅ вибухові речовини й засоби вибуху;
✅ бойові отруйні речовини;
✅ наркотичні, психотропні, сильнодійні отруйні лікарські засоби (за винятком отримуваних громадянами за призначенням лікаря);
✅ протиградові установки;
✅ державні еталони одиниць фізичних величин;
✅ спеціальні технічні засоби негласного отримання інформації;
✅ електрошокові пристрої та спеціальні засоби, що застосовуються правоохоронними органами, крім газових пістолетів і револьверів та патронів до них, заряджених речовинами сльозогінної та дратівної дії.