Сайт працює у тестовому режимі

24 Травня 2023

ІРИНА СВИСТУН ПРО СУЧАСНУ ПОСЛУГУ ПОДАЧІ ЗАЯВИ ПРО РЕЄСТРАЦІЮ ШЛЮБУ ЧЕРЕЗ ПОРТАЛ ДІЯ ТА ПІЛОТНИЙ ПРОЄКТ “ШЛЮБ ЗА ДОБУ”

Органи державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції успішно інтегрують у свою діяльність ініціативи Уряду, тим самим щодня покращуючи рівень якості надаваних громадянам послуг. Про те, як на Чернігівщині працює інноваційна послуга подачі заяви про реєстрацію шлюбу через портал Дія та пілотний проєкт Міністерства юстиції «Шлюб за добу», розповіла начальниця Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Ірина СВИСТУН в інтерв’ю з журналістами сайту “0462.ua”.

 

1. Що стало причиною створення послуги «Заява про реєстрацію шлюбу» у Дії?

Оптимізація процесу надання адміністративних послуг автоматично спрощує його і для надавача, і для отримувача.

Так, раніше, щоб подати заяву про шлюб, майбутнім молодятам доводилося разом йти до відділу державної реєстрації актів цивільного стану, вручну заповнювати паперові заяви, проходити перевірку в державного реєстратора. Після цього сплатити держмито, а потім знову повертатися до держустанови та обговорювати деталі церемонії.

Тепер достатньо приділити 10 хвилин онлайн і в кілька кліків обрати місце, час і формат майбутнього свята.

Важливо розуміти, що через Дію можна лише подати заяву для реєстрації шлюбу. Сам шлюб не можна зареєструвати у застосунку. Відповідний документ видається лише у відділі ДРАЦС.

 

2.Як саме подати цю заяву?

Наголошую, що скористатися послугою можуть громадяни України, старші 18 років та які мають електронний підпис.

Відтак, щоб подати заяву про шлюб у Дії, потрібно:

  1. Авторизуватися на порталі Дія та перейти у розділ «Сім’я».
  2. Вибрати послугу «Заява про шлюб».
  3. Заповнити заяву та обрати час і місце реєстрації.
  4. Сплатити адміністративний збір.
  5. Підписати заяву електронним підписом.
  6. Партнер має авторизуватися у своєму кабінеті на порталі, перейти на заяву за посиланням з пошти та підписати її електронним підписом.

 

3. Окрім Чернігова послугою можуть користуватися мешканці Ніжина, Прилук та інших районних центрів? Чи є винятки (можливо прикордоння)? Чи користується популярністю ця послуга у Чернігівській області? Скільки уже заявок в області та самому Чернігові було подано (за який період)?

Подати заяву про шлюб через застосунок Дія наразі в Чернігівській області можливо до 4-х відділів ДРАЦС, а саме: відділу ДРАЦС у місті Чернігові, Ніжинського відділу ДРАЦС, а також Ічнянського та Козелецького відділів.  До слова, з початку 2023 року на Чернігівщині через вебпортал Дія надійшла 201 заява про державну реєстрацію шлюбу.

 

4. Коли послугою скористалася найбільша кількість мешканців області?

21 березня 2023 року до відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Чернігові через вебпортал Дія надійшло від громадян 9 заяв про державну реєстрацію шлюбу.

 

5. Чи популярна послуга подання заяви про реєстрацію шлюбу у Дії серед військових?

Слід зауважити, що функціями порталу Дія не передбачено визначення сфери діяльності наречених, зокрема їх місця роботи чи проходження військової служби. Через це немає можливості узагальнити дану інформацію, оскільки такий облік не ведеться.

 

6. Скільки коштує послуга та що в неї входить? Процес церемонії потрібно оплачувати окремо? Вартість однакова для усіх міст?

Якщо при подачі через Дію нареченими заяви про державну реєстрацію шлюбу не обирається реєстрація з елементами урочистості, то сплачується державне мито за реєстрацію шлюбу у розмірі 0,05 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян (0, 85 копійок).

При обранні додаткових послуг, наречені крім держмита оплачують також проведення індивідуального обряду державної реєстрації шлюбу. Варто зауважити, що вартість надання платних послуг відділами ДРАЦС визначена та затверджена однаковою для всієї України.

 

7. Які плюси та мінуси подання заяви про реєстрацію шлюбу у Дії?

Наразі цей проєкт є пілотним, він постійно вдосконалюється відповідно до запитів населення.

Для наречених звісно ж основною перевагою є можливість зручно та швидко зробити крок в сімейне життя.

 

8. Більший попит має послуга «Шлюб за добу» чи «Заява про реєстрацію шлюбу» у Дії?

Кожна пара молодят за власним бажанням та вподобанням обирає місце реєстрації шлюбу та порядок подачі заяв на шлюб.

Протягом поточного року по пілотному проєкту Міністерства юстиції України «Шлюб за добу» працівниками визначених відділів ДРАЦС Чернігівщини було зареєстровано 45 шлюбів, в тому числі – 5 шлюбів з іноземними громадянами.

Разом з тим, через вебпортал Дія було подано 201 заяву.

Така статистика свідчить про те, що запропоновані Мін’юстом сервіси мають попит серед українців, і кожен проєкт має свою цільову аудиторію.

 

Про «Шлюб за добу»:

1. Яка вартість послуги та що в неї входить?

Проєкт Міністерства юстиції України «Шлюб за добу» на Чернігівщині був запроваджений у 2017 році, ставши відтоді невід’ємною частиною роботи органів державної реєстрації актів цивільного стану області. Зокрема сервіс надається в Чернігові, Ніжині та Корюківці.

Наразі вартість послуги, яка надається працівниками відділів ДРАЦС області, варіюється від 3 180 гривень до 4 076 гривень.

До неї входить: організація та проведення індивідуального обряду, складання заяви та надання консультації з питань застосування сімейного та цивільного законодавства.

Розмір оплати за організацію та проведення індивідуального обряду через відділи ДРАЦС в рамках пілотного проєкту «Шлюб за добу» залежить від бажання наречених зареєструвати шлюб у будні чи вихідні та святкові дні.

Що стосується оплати за державну реєстрацію шлюбу комунальним підприємством в межах пілотного проєкту – ця сума визначається самим організатором.

 

 2. Можна відмовитися та не оплачувати якісь пункти із переліку?

 Послуга реєстрації шлюбу вбирає в себе багато аспектів, які регулюють самі наречені. Відтак, побажання молодят стосовно церемонії, їхні вподобання та пропозиції і є ключовими критеріями формування вартості сервісу.

Тому, як правило, молодята обговорюють чек-лист необхідних деталей одруження безпосередньо з представниками того комунального закладу, до якого вони звертаються з питання проведення індивідуального обряду.

 

3. Люди, які користувалися послугою, говорять, що у різних містах різна загальна вартість на «Шлюб за добу». Чи так це насправді та чому?

Оплата сервісу складається відповідно до особистих побажань наречених, що і є головним чинником утворення остаточної суми.

Водночас, у кожному місті загальна вартість послуг в рамках пілотного проєкту «Шлюб за добу» визначається індивідуально, оскільки це залежить від організатора, який їх надає, та обраного молодятами списку бажань до церемонії.

 

Посилання на матеріали: https://www.0462.ua/news/3602555/zaava-pro-reestraciu-slubu-u-dii-aka-vartist-ta-ci-e-popit-na-cernigivsini